SON HABERLER

Ağva

Ataşehir çıkışından itibaren sadece 90 km dir İstanbul a. Son yıllarda keşfediliş bir cennet mekandır adeta Ağva, İstanbul un yanı başında, sessiz ve bozulmamış hala. Doğa deyince ne gelir ki akla, önce yeşillik dokunulmamış, sonra su değil midir; hem nehirleriyle, hem de pırıl pırıl kumsalı olan deniziyle…

  Ağva da  iki nehir kavuşur denize. Arasında kalan bölgeye yerleşmiştir belde, küçük nüfusuyla. Son zamanlarda özellikle yaz aylarında artan bir ilgi odağı olmuştur.Yoğun çalışma temposundan sıkılan çalışanlar, yaz aylarında akın ederler Ağva ya giderek artan bir kısım insanı da sessiz olan baharları ve hatta kışları tercih ederler  bu şirin beldeyi. Suyla ,yeşilin kucaklaşmasını seyrederler gürültüden uzakta. Tek belirgin ses kuş sesidir buralarda.

  Ağva daki tesislerin çoğu Göksu nehri kıyısındadır. Çoğunluğu aşhap yada aşhap süslemelidir. Denize ise 400-500 metre uzaklıktadır. Kurfallı köyündeki otellerde en büyük eğlence su kanoları yada tekne gezileridir

Denizin ve nehirin hemen yanı başındaki sırtlarda bölgeye özgü selvi çamlarından oluşmuş ormanlık bölgeler bir ekoloji harikasıdır.Buradaki tesislerden Ağva’yı seyrederken daha temiz bir hava,daha gürültüsüz bir ortam ve daha çok doğanın içinde hissedeceksiniz kendinizi.

.Hemen kurfallı köyü sırtlarında ise yakın zamanda tesisleşme başlamıştır. Yamaçlarda özellikle yaz aylarında

doyulmaz bir serinlik vardır. Yeşillikler arsından panoramik olarak deniz ve nehri seyrederken ,serin serin hamaklarınıza uzanmış ya da havuz kenarında dinleniyor olabilirsiniz. Nem oranı düşük ve sıcaklık daha az olduğu için klima gerektirmeyen odalarında keyifle yatabilirsiniz..Nehre ve deniz kenarına 5-10 dk lık mesafelerde olup( nehrin ve denizin yamaçları) insan sağlığına daha uygun olup adeta  oksijen deposu gibidir. İstediğiniz zaman denize veya nehir kenarına, ister yurüyerek, ister arabayla gidebilirsiniz dilediğiniz zaman. Birde Ağva’nın içini  gezersiniz. Tekrar yukarı geldiğinizde kendinizi gerçek bir sesizlik ve doğa da hissedersiniz. Yeni bir gürültüden uzaklaşarak.geri dönerken aklınızda kalan tek şey huzur ve dingilliktir, taa ki şehrin trafiğine girinceye kadar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağva'da ki lezzet noktaları...