SON HABERLER
  • Ağva'yı keşfedin...

AĞVAYI KEŞFEDİN

Ağva’yı keşfedelim;

İstanbul’un yanı başındaki bu cennet mekanda neler yapılmaz ki? İki nehrin birleştiği, 4-5 kilometrelik bir plajda, ormanın kucaklaştığı bu yerde gezilecek, görülecek ve keşfedilecek onlarca şey bulabilirsiniz. Koyları (Kilimli, Kadırga gibi), iki nehri (Yeşilçay ve Göksu), bir kısmı selvi çamlarından oluşan ormanlarıyla, yürüme parkurları, seyir mekanları, hatta şelaleleriyle  keşfedilmeyi bekleyençok sayıda doğal güzelliği vardır..

Öncelikle Ağva’ya gelip de tekne turu yapmamak kayıp sayılır. Tekne turları, nehir (her iki nehir) boyunca yapılabildiği gibi, yaz aylarında Kilimli koyuna yapılan deniz turu da kaçırılmaması gereken etkileyici bir turdur. Akvaryum gibi olan denizin kayaların arasını açarak oluşturduğu doğal mekan dünyada eşine az rastlanacak güzelliktir.

 

 

 

Ağva’nın şehir merkezi eski ve yeni yapılardan oluşan tipik bir Anadolu kasabasını andırmaktadır. Yaz aylarında sahil boyunca oluşan araba trafiği can sıkıcı olsa da bahar aylarında özellikle Yeşilçay nehrinin kenarındaki restoran, çay bahçesi, kafeler çok çekicidir. Şehrin içinde döner, mantı, kebap gibi restoranlarda yemek alabilirsiniz. Arzu ettiğiniz takdirde bir balık restoranında uzun uzun oturup buradan çıkan balıklardan lezzetli bir sofra oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yaz aylarında şehir içinde ATV ve bisiklet kiralayarak giderek artan yeni parkurlarda keyifli bir gezinti yapma fırsatı bulabilirsiniz. Nehir kenarındaki tesislerin çoğunda kano ve su bisikleti kiralayarak nehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Çevre köyler ise hala eski türkmen boyları ve yer yerde eski Rum kültürünün izini yansıtmaktadır.Kurfallı köyü başata olmak üzere Şuayipli,Karacaköy,Akçakese gibi deniz kenarı köyleri ve Kalem köy,Sungurlu,Hacıllı gibi eskiyerleşim yeri mimarisinin ve ruhunu yaşatan köyler olup, görülmeye değer yerlerdir.

Ağva'da ki lezzet noktaları...