SON HABERLER

Yaşam

Ağva da yaşam;

1995 li yıllarda Ağva da yalnızca bir tesis nehir kenarında hizmet vermekte idi. Bu aile işletmesi otele gelen herkes ,böyle bir etkileyici doğanın içinde tek bir tesis olmasından çok etkileniyor ve Ağva nın ö güne kadar nasıl keşfedilmediğini bir türlü anlayamıyorlardı. Zamanla ziyaretçi sayısındaki artış bölgede artan bir ilgi uyandırdı.2000 li yıllarda ise artık İstanbul un yanı başındaki muhteşem doğa, iki nehir bir deniz ve ormanları ile bu  cennet mekan, keşfedilmeye başladı. Önce gezginler sonra turizmcilerin ilgisini çekmeye başlayan Ağva ,nehrin öteki yakasına kurulan yeni bir tesisin BİR İSTANBUL MASALI dizisinde gösterilmesi ile medya aracılığı ile ilk kez geniş halk kitlelerinin dikkatini çekti. Gezginler, seyahat severler, motorcular derken meraklılardan oluşan bir grup insan hafta sonları Ağva ya akın etmeye başladılar. Hızla  artan turist sayısına cevap vermek için onlarca butik otel açıldı. Çoğunluğu doğa dostu ve butik karakterde olan otelleri pansiyonlar ve diğer turizm yapıları izledi. Yapılaşma konusunda belediyelerin nispeten daha denetleyici davranması ile bölge yapı istilasına uğramadı. Hemen nehrin ve denizin yamacındaki ormanlarda tek tük tesis kurulu olup, sessizliğini ve doğal çevresini muhafaza etmekte olup, Kilimli koyu ve yamaçları sit alanı ilan edildiği için hala korunan bölgeler olarak dikkat çekmektedir.

Ağva yı  ziyarete gelenler için her tür turizm fırsatından yararlanmak mümkün olup, deniz, nehir ve ormanın dört mevsim sunduğu doğal güzellikleri doyasıya tadabilirler. Deniz ve sahil, nehir de konaklama ,tekne gezisi ve kano, ormanda kuş sesleri altında denizi ve nehri seyretmek, trekking, koylara yolculuk bazı aktiviteler dir. ATV ve bisiklet yardımıyla ya da zinde bir vücut için ormana doğru yapılan yürüme alanları, kullanabileceğiniz diğer etkinliklerdir.

Gezilecek ve keşfedilecek yerlerin başında Kilimli koyu,Hacıllı köyü şelalesi, Kadırga, Kalemli köyü ve ormanı ile Kale ve çevresi gelmektedir.

           

Ağva'da ki lezzet noktaları...